O firmě

1993-1994 - ZAČÁTKY

Na začátku fenoménu zvaného JETI model bylo setkání dvou lidí - inženýrů. Stanislav Jelen, vystudovaný elektrotechnik a Juraj Tinka, vystudovaný obránce vlasti. Jejich první setkání proběhlo ve městě Příbor (mj. dnešní sídlo firmy) na letišti pro zemědělská letadla. Na jedné straně nadšení a elektronický regulátor, na druhé straně zkušenosti člena reprezentačního družstva ČSFR. Nahodilé spojení, které dalo směr další výměně názorů, zkušeností s modelařením a v neposlední řadě k otestování elektronického regulátoru - v té době poměrně vzácného, vzhledem k dostupnosti součástkové základny. Tento regulátor, ačkoli byl postavený z klasických součástek, byl funkční a především malý. Tímto započala spolupráce na stavbě dalšího regulátoru, ovšem již mnohem sofistikovanější - s použitím elektronických SMD součástek. Ten úplně první typ regulátoru dostal název JES10 a poprvé byl představen na setkání modelářů v Nesvačilech v květnu 1993. Závěr: zájem modelářů o tento výrobek předčil očekávání. Jediná pronajatá místnost v rodinném domě, první dva zaměstnanci – to byla firma JETI model v roce 1994.


1995-1998 RŮST

Výhodný poměr „cena – výkon“ , kvalita provedení , taky trochu štěstí a poptávka rostla. Nutnost větších výrobních prostor vyřešil pronájem rodinného domu. Takže od jara 1995 v novém a větším. Milníkem v historii firmy byl rok 1996, ve kterém firma koupila první profesionální SMT zařízení – pec na pájení SMD součástek, v roce 1997 pak pořízení prvního osazovacího automatu.

Základním výrobním artiklem byly elektronické regulátory pro stejnosměrné motory. Poptávka modelářů po malých FM přijímačích vyústila ve vývoj a zahájení produkce přijímače REX 4. Oblast FM zařízení bylo pro firmu něco nového. Minimum zkušeností a profi měřících přístrojů byl nahrazen elánem a nekonečným praktickým testováním pomocí malého létajícího modelu. Ukázalo se, že nastoupená cesta je správná a postupně se přijímače REX 4, REX 5, REX 7 staly velice úspěšnými produkty firmy. Významným rokem pro firmu byl rok 1998, kdy byly vyvinuty první regulátory řízené mikroprocesorem. Jak se dalo předpokládat, ani zde nebyl vývoj zcela přímočarý - občas se cosi nepovedlo, za vším však byly hodiny, dny a týdny testování tak, aby produkt uvedený na trh byl kvalitní a spolehlivý!

 


1999-2003 MOTORY

Počátkem roku se firma opět stěhovala do větších prostor – do Kopřivnice. A jelikož technický pokrok nelze zastavit, modelářský svět začal přecházet na tzv. střídavé pohony, tzn. systém střídavého regulátoru a motoru. První série střídavých regulátorů byla úspěšně vyrobena a otestována počátkem roku 2000. Bohužel, subdodávky motorů zásadním způsobem vázly. Východiskem z neřešitelné situace bylo pro firmu rozhodnutí vyrábět motory ve vlastní režii se spolupracující firmou. Z první objednávky 20ks motorů jsme však i tak 19 ks vrátili, pouze jeden splňoval domluvené parametry. Situace se naštěstí poměrně rychle vyřešila a motory Phasor se nakonec staly velmi dobrým produktem firmy. Situace na trhu byla v té době pro firmu příznivá a investice do technologií se ukázala jako nezbytná nutnost růstu. Oslavy 10. výročí vzniku firmy se nesly v duchu optimismu do budoucna a očekávání půlmiliontového výrobku.

 


2004-2006 S.R.O.

Formálním mezníkem ve vývoji firmy byla v roce 2004 transformace na právnický subjekt, společnost s ručením omezeným. Proces utlumování olovnaté technologie byl završen v roce 2006 kompletním přechodem na bezolovnatou technologii. Produkce firmy stále rostla a prostory v Kopřivnici opět začaly být limitujícím faktorem. Pro ilustraci, vyrobit prvních 500tis výrobků trvalo 10 let, další půlmilion zvládla firma vyrobit za tři roky. Výrobní sortiment firmy zůstával stabilní (elektronické regulátory otáček, motory, přijímače, nabíječka). Nastupující nová generace techniky v řízení modelů – využití pásma 2,4 GHz byla zpočátku trochu na okraji zájmu firmy. V určitém smyslu to bylo pochopitelné, bylo nutno začít z nuly a v úplných počátcích zdaleka nebylo jasné, jestli tento systém bude dostatečně perspektivní. Konec roku 2006 - opětovné stěhování, tentokrát zpátky do Příbora.

 


2007-2011 DUPLEX

Počátkem roku 2007 padlo pro firmu zásadní rozhodnutí vyvinout vlastní systém pro řízení modelů na frekvenci 2,4 GHz. Krok po kroku byl v průběhu jednoho roku vyvinut systém Duplex. Počátkem roku 2008 probíhaly zkoušky přijímačů a vysílacích modulů nového systému. Po přibližně půl roce zkoušek, vývoje a řešení nezdarů byl nabídnut systém Duplex pro zákazníky. Samozřejmě ještě několik měsíců se takzvaně za pochodu řešily menší, větší a někdy i hodně tvrdé (model – zem) problémy. Díky celému vývojovému týmu a zásadní podpory vedení firmy bylo dílo úspěšně završeno.

Výrobní program firmy byl v tomto období vyvážený přibližně 1 :1 mezi regulátory a systém Duplex, přičemž tendence u regulátorů byla klesající. Několik měsíců diskusí vyústilo do strategického rozhodnutí vyvinout vlastní vysílač pro řízení modelů. Základní filozofie vývoje byla udělat to jinak, ne stejně jako konkurence, lépe a jednoduše. Použité materiály musely zaručovat dlouhodobou stabilitu a funkčnost. Poprvé v historii zařízení pro řízení modelů bylo použito bezkontaktní snímání polohy ovladačů. Vývojové náklady dosahovaly pro firmu astronomických výšek. Do procesu přípravy výroby vysílačů bylo nutné začlenit výstavbu nových prostor formou přístavby ke stávajícím budovám. Poznámka – ke konci roku 2021 dosáhl přístaveb čísla 8.

 


2012-2017 SYSTÉM

Jako první byl uveden na trh v roce 2012 vysílač DC16 – pultová verze, následována DS 16 – palcová verze v roce 2013. Modelářský trh přijal uvedení nových vysílačů pozitivně. Faktorů, které měly vliv na úspěšný rozjezd produkce vysílačů bylo několik. Technická vyspělost, materiály a design vysílačů nabízeli pro zákazníka něco nového a neokoukaného. Vzhledem k nekompatibilitě různých systémů na trhu bylo nutné vyvinout a vyrábět všechny články řetězu – vysílač, přijímač, telemetrická čidla a podpůrný software pro práci s telemetrickými daty. Vzhledem ke specifickým požadavkům různých segmentů trhu bylo logické, že u jednoho typu vysílače není možné zůstat. V roce 2014 přichází jednodušší verze, DC/DS 14 a poprvé je představena možnost dokoupení software , který rozšíří možnosti vysílače. Firma JETI model vstupuje svými vysílači do první ligy . Dalším logickým krokem byl vstup firmy do nejvyšších pater oné pomyslné pyramidy požadavků trhu – to byly vysílače DS/DC 24. Cílem vývoje těchto vysílačů bylo nabídnout zákazníkům hardwarové i softwarové funkce, které by vůbec nebo velice málo limitovaly jeho potřeby. Velkým krokem ve směru k bezpečnosti bylo použití pomocné frekvence 900 MHz pro případ rušení nebo výpadku hlavní frekvence 2,4 GHz. Všechny vyráběné vysílače byly určeny pro pokročilé modeláře, kteří to takzvaně myslí s modelařením vážně.

 

 


2018-2023 – VYSÍLAČE

Na fakt poskytovat především high-endové vysílače bylo úzce navázáno nejen technické řešení, ale i servisní podpora či konečná cena vysílačů. A tak se v průběhu let začalo uvažovat o vstupu firmy i do nižšího segmentu trhu. Tato oblast je poměrně zásadně limitována koncovou cenou pro zákazníka. Bylo nutné zásadně přepracovat hardwarové řešená i za cenu kompromisů. Proto byl až v roce 2018 uveden na trh vysílač DS 12. Široká modelářská veřejnost dostala možnost pořídit si dobrý systém za přijatelnou cenu – vše v širokém portfoliu Duplex výrobků. Pokud základní možnosti vysílače přestanou zákazníkovi stačit, je tu možnost dokoupení rozšiřujících softwarových modulů. Tímto typem byla uzavřena řada vysílačů systému Duplex. Samozřejmě výrobní program firmy se průběžně rozšiřoval a dále rozšiřuje o komponenty pro řízení modelů, telemetrická čidla, cental boxy, regulátora a další, tak že dnes tvoří portfolio firmy zhruba „250“ montovaných výrobků.

Poměrně zajímavé bylo sledovat pokrok ve vývoji Lithium Iontových akumulátorů, které se firma JETI model rozhodla užívat jako primární zdroje pod obchodním značením Power Ion . Od akumulátor Power Ion 1100 a 1600 mAh z roku 2009 až po Power Ion 2600A/3100 mAh v roce 2016. Dodnes patří mezi nejlépe prodávané produkty firmy – nejen na modelářském trhu.


SOUČASNOST

Ruku v ruce s novými produkty bylo nutné zlepšovat technologické vybavení firmy. Nové osazovací automaty, nové zařízení pro nanášení pájecí pasty, systém automatické kontroly kvality pájených spojů, zařízení pro selektivní pájení, moderní vybavení pro vývojové a testovací potřeby, zajištění soběstačnosti ve výrobě kabelů a antén, nové skladovací a vývojové prostory - to jsou jen některé z investic do technického vybavení firmy. Nedílnou a zásadní součástí firmy jsou její zaměstnanci – zaučení, zodpovědní, spolehliví – dnes bezmála 50-ti členný tým výrobních, vývojových a administrativních pracovníků. I proto dochází v letech 2020 – 2021 ke změně organizační struktury firmy s cílem zlepšit kvalitu a efektivnost řízení, zlepšit úroveň vývoje nových produktů a tím úspěšně vstoupit do čtvrté dekády historie firmy. Premisu a nastavení firmy JETI model se však po celou dobu trvání daří udržet, a to: „sami si to vymyslíme + sami si to vyrobíme = jsme plně Made in CZ“.