Rozdíly v telemetrii JETI DUPLEX

Telemetrie JETI DUPLEX prošla dlouhým vývojem a v dnešní době jsou k dispozici tři různé možnosti přenosu telemetrických dat.

V roce 2008 firma JETI model přišla na trh se samostatnými vysílacími moduly. K těmto vestavným Tx modulům je možné připojit externí JetiBox jako obrazovku pro zobrazení přenášených telemetrických dat z modelu. Tudíž jako první byla telemetrie určená pro JetiBox.

JetiBox telemetrie je implementována v regulátorech Spin/Spin Pro a první řadě senzorů, které jsou bez označení EX. Tyto senzory/regulátory je možné nastavit pouze pomocí JetiBoxu.

 

 

 

V roce 2012 firma JETI model přišla na trh již s vlastními vysílači označenými jako DS (palcový) a DC (pultový). S příchodem nového vysílače muselo dojít i ke změně přenosu dat a taktéž telemetrie. Vznikl nový protokol s označením EX.

Přenos dat pomocí EX telemetrie využívají veškeré senzory s označením EX, MAX BEC 2D EX/Plus a taktéž regulátory Mezon. Tuto “EX” telemetrii je možno slučovat pomocí expanderu E2 nebo E4 a využít tak jednoho vstupu v přijímači pro “čtení” telemetrie z více zařízení současně. Senzory s EX telemetií se nezobrazují v připojených zařízeních (není možné je v tomto menu nastavovat). Tyto senzory/regulátory je možné nastavit pouze pomocí JetiBoxu.

 

 

 

V roce 2014 postoupil vývoj a obnova nejstarších senzorů na obousměrnou sériovou komunikaci s názvem EX Bus. Tato sériová komunikace přenáší veškeré výchylky serv pro všech 24 kanálů vysílače a taktéž kompletní telemetrická data. Například ve spojení s Central Boxem pomocí EX Bus komunikace.

Každé zařízení komunikující pomocí EX Bus se zobrazí se v “připojených zařízeních” (vysílače JETI DS/DC) a je možné je takto pohodlně nastavit. Tímto směrem se bude vývoj ubírat. Komunikaci pomocí EX Bus podporuje nová řada Mezon PRO, MVario 2 EX, SBEC 30 D EX, MULi 6sM, MRPM HALL EX, MFlow 2 EX, atd. Každé zařízení pro využití komunikace EX Bus musí být připojeno na samostatný vstup do přijímače nebo Central Boxu.

 

 

 

V přijímači je možno nastavit vstup pro EX telemetii jako JetiBox/senzor. Přijímač automaticky detekuje jestli je připojen JetiBox nebo senzor a začne “číst” EX data. Zařízení, které je schopno komunikovat pomocí EX Bus vyžaduje nastavení vstupu v přijímači jako EX Bus. U přijímačů typu REX dochází na vstupu Ext. k automatické detekci a nastavení (EX, JetiBox, EX Bus).

V Central Boxu je možno nastavit vstup pro EX telemetii jako vstup telemetrie/expander. Zařízení, které je schopno komunikovat pomocí EX Bus je v Central Boxu automaticky detekováno.