Parametry funkcí, kalibrace serv, připojená zařízení

Parametry funkcí

(Menu/Model/Přiřazení funkcí)

Po vytvoření nového modelu v průvodci „Základní konfigurace” se automaticky vytvoří seznam funkcí. Tyto je možné libovolně rozšiřovat a upravovat v menu „Přiřazení funkcí”. 

Možnosti jsou:

  • měnit názvy funkcí
  • měnit ovladače jednotlivých funkcí
  • přiřazovat funkcím trimy a měnit citlivost trimů
  • přidávat nové funkce
  • mazat funkce
  • zobrazit přehled funkcí a ovladačů

 

 

Popis spodní lišty

 stiskem tlačítka F1 se zobrazí přehled aktivních ovladačů pro aktivní model. U každého ovladače je uveden seznam funkcí, mixů, hlášení atd., které jsou na tento ovladač navázány

 

 

 stiskem tlačítka F2 se obnoví výchozí nastavení funkcí

POZOR: aktivací F2 se resetuje nastavená poloha digitálních trimů modelu

 tlačítko F3 : přidání dalších funkcí modelu

Tip: pomocí tlačítka F3 je zde možné vytvořit funkce, které nebylo možné vytvořit při vytváření modelu v šabloně menu „Základní konfigurace”.

 tlačítko F4 pro vymazání zvýrazněné funkce

Tip: vysílače řady DC/DS-16 a 24 podporují přenos 24 kanálů. V základním nastavení používají pouze prvních 16 kanálů. Více kanálů než 16 se aktivuje přiřazením jakékoliv funkce ke kanálům 17-24 a aktivací v „Menu/Pokročilá nastavení/Bezdrátový modul/24-kanálový mód aktivován”.

 

 

 

Funkce

Ve sloupci „Funkce” jsou uvedeny veškeré funkce pro daný model vytvořené v menu „Základní konfigurace” nebo zde pomocí tlačítka F3. Dvojitým klikem je možné každou funkci přejmenovat. Zde zadaný název bude používán v celém menu vysílače.

 

Ovladač

Ve sloupci ovladač jsou uvedeny ovladače přiřazené k funkcím. Tyto lze kdykoliv měnit. Každý ovladač je možné pomocí tlačítek F1-F5 nastavit jako:

  • ovladač se středovou nebo bez středové polohy
  • proporcionální ovladač, třípolohový vypínač nebo spínač s volitelnou polohou sepnutí
  • změnit smysl výchylky ovladače
  • smazat ovladač přiřazený k dané funkci

 

Tip: pokud nastavujete ovladač do funkce spínače nebo třípolohového vypínače, zvolte ovladačem velikost výchylky, ve které má být sepnut, podržte ji a potvrďte tlačítkem F1.

 

Tip: k některým funkcím (např. řízení předního kola, které bude později pomocí mixu sloučeno s funkcí směrovky) je vhodné nepřiřazovat žádný ovladač. Jeden ovladač může být přiřazen k více funkcím.

 

Trim

K pákám křížových ovladačů (ovladače P1-P4) systém automaticky přiřadí trimy Tr1-Tr2, tedy trimovací tlačítka u křížových ovladačů. Ostatní funkce jsou bez možnosti trimování. Toto přiřazení je však možné kdykoliv změnit a také ke všem ostatním funkcím je možné přiřadit libovolnou možnost trimování.

 

Tip: pokud chceme jako trim použít libovolný ovladač na těle vysílače, stačí s ním pohnout po vstupu do menu „Trim”. Pro trimování libovolného ovladače je možné použít nejen jiný libovolný ovladač, ale také po stisku tlačítka F3 v menu „Trim” například:

  • logický spínač
  • digitální trim
  • telemetrický ovladač
  • libovolnou funkci
  • letový režim a mnoho dalších.

Tyto volby otevírají široké možnosti trimování a nastavení modelu za různých situací. Vztlakové klapky mají pro trimování přiřazenou telemetrickou funkci Mx1, která pomocí hodnoty rychlosti modelu v určitém rozsahu automaticky ovládá polohu vztlakových klapek.

 

Trim-MAX

V položce Trim-MAX je možné nastvit vliv trimu na příslušnou funkci. Výchozí hodnota je 50%. Při volbě 0% nebude mít trim žádný vliv na funkci, při hodnotě 100% bude trim ovládat funkci v celém jejím rozsahu.

Tip: pokud zadáte zápornou hodnotu, bude obrácen smysl výchylky trimu.

 

 

Kalibrace serv

(Menu/Model/Kalibrace serv) - nastavení smyslu a velikosti výchylek serv.

Upozornění: střed výchylky a krajní polohy serva se snažte nejprve doladit mechanicky délkou a poměrem pák serva a kormidla tak, aby byla využita celá dráha pohybu serva.

Tip: vždy nejprve nastavte střed výchylky a teprve následně krajní polohy. V prvním řádku je uveden název nastavované funkce, její pořadové číslo, v závorce číslo výstupního kanálu, grafická a procentuální aktuální výchylka. Pohyb v menu je možný pomocí 3D ovladače a pohybem ovladače přiřazeného k funkci.

Max./Min. výchylka: nastavení krajních výchylek serva při krajních výchylkách ovladače. Výchylka serva může být ovlivněna nastavením trimu, mixů atd.

Max./Min. fyzický limit: nastavení krajních výchylek serva, které nebudou za žádných okolností překročeny.

 

Servobalancér

Pokud je jedno kormidlo řízeno více servy, je doporučeno synchronizovat jejich výchylky v celém rozsahu pohybu pomocí servobalancéru. Sníží se tím namáhání konstrukce, serv i jejich spotřeba. Obdobně lze i synchronizovat výchylky funkcí, u kterých je třeba zajistit shodnou výchylku v celém rozsahu pohybu, např. vztlakové klapky atd.

Doporučený postup: u jednoho serva (hlavního) ponechejte průběh výchylky bez zásahu, tedy na křivce servobalancéru jako přímku. U ostatních serv upravte body křivky servobalancéru tak, aby měla serva po zastavení v celé dráze pohybu minimální odběr proudu nebo utichla (poslechem).

Upozornění: před synchronizací  serv servolancéren je nutné v menu „Model/Připojená zařízení/Přijímač/Výstupy přijímače” přepnout všechna serva ovládající společné kormidlo do stejné skupiny (A/B/C).

 

Tip: v jednom modelu rozdělte rovnoměrně všechny funkce do všech skupin, zrychlíte tím systém ovládání modelu.

 

Ovládání servobalancéru

Servobalancér umožňuje korekci dráhy serva v jedenácti bodech jeho celého rozsahu výchylky. Každý bod je možné upravit v rozsahu +/- 10% s rozlišením 0,1%. Pohyb po ose jedenáctibodové křivky je možný buď pomocí 3D ovladače nebo pohybem páky ovládající příslušnou funkci. Přepínání mezi těmito možnostmi je možné tlačítkem F2

  • při ovládání 3D ovladačem se mění hodnoty pouze jednoho vybraného bodu servobalancéru
  • při ovládání pákou se přepočítávají hodnoty sousedních bodů a dochází automaticky k vyhlazování křivky

Tlačítkem F4  je možné uzamknout polohu páky ovládající příslušnou funkci. Při seřizování křivky ji tedy není nutné v potřebné poloze, a tím i výchylce serv, přidržovat manuálně.

Tip: pro synchronizaci serv servobalancérem lze použít i měření odběru proudu z palubního napájeni CentralBoxem nebo senzorem MUI. V takovém případě je možné tlačítkem F1  zobrazit hodnotu proudu na společné obrazovce se servobalancérem.

 

Připojená zařízení

(Menu/Model/Připojená zařízení)

Aplikací „Připojená zařízení” je možné bezdrátově nastavovat a ovládat zařízení jako přijímače, CentralBoxy, vypínače, telemetrické senzory atd., instalované v modelu. Podmínkou je, že tato zařízení musí komunikovat se systémem protokolem EX Bus. Tuto funkci nemají nejstarší výrobky JETI a zařízení, která pro svou jednoduchost nemají žádné možnosti nastavování. Položka RC Spínač” je zobrazena vždy a u všech modelů.

Tip: přímý vstup do menu „Připojená zařízení” je možný tlačítkem F5  na hlavní obrazovce „Menu”.

Upozornění: pro maximální možnosti využití této aplikace je nutné pravidelně aktualizovat připojená zařízení i firmware vysílače.

 

Po otevření aplikace se zobrazí všechna zařízení instalovaná v modelu a komunikující se systémem protokolem EX Bus. Pokud se u některého zařízení zobrazí křížek nebo místo názvu číslo ID, bylo zařízení načteno, ale není aktivní. Tedy aktuálně nepracuje správně. Otevřením zařízení je možná konfigurace všech jeho parametrů.

 

 

 

Popis spodní lišty

 Tlačítko F1 - přímý vstup do menu „Bezdrát. Modul/Učitel-Žák”. V tomto menu je možné nastavit mód obou vysílacích modulů pro pásmo 2,4GHz a spárovat připojené přijímače pro pásmo 2,4GHz a 900MHz. Možnosti nastavení typu módu pro VF moduly 2,4GHz:

Mód „Výchozí”: oba VF moduly vysílače pro pásmo 2,4GH z jsou aktivní a střídají se v komunikaci s jedním přijímačem.

 

Mód „Double Patch”: každý ze dvou VF modulů vysílače pro pásmo 2,4GHz komunikuje se svým přijímačem. V modelu jsou tedy dva přijímače a každý se páruje s vysílačem samostatně.

 

Tip: pro spárování přijímače pro pásmo 900MHz je nutné nejprve aktivovat volbu „Povolit zálohu 900MHz” .

Tip: opakovaným stiskem tlačítka F1 je možné zablokovat vysílání kompletně nebo jednotlivých VF modulů.

 

 Tlačítko F3 - při odpojení, výměně, nebo připojení nového zařízení v modelu se tlačítkem F3 spustí autodetekce připojených zařízení. Nepřipojené zařízení bude ze seznamu připojených zařízení automaticky vymazáno a nové doplněno.