Základní nastavení pro ASSIST přijímače.
Příprava přijímače
- Pomocí USB adaptéru, PC a programu JETI Studio ověřte, že máte v přijímači aktuální verzi software.
- Pokud byl přijímač již dříve použitý v jiném modelu proveďte při zapnutém spárovaném přijímači v menu vysílače „Menu/Aplikace/Jetibox” jeho formátování.
- Spárujte přijímač s vysílačem.
- Nastavte funkce modelu jako s běžným přijímačem.
- Přijímač umístěte do modelu na pružnou podložku tak, aby byl zajištěný proti pohybu (nejlépe přilepte oboustrannou pěnovou páskou dodávanou k přijímači). Přijímač umístěte co nejblíže k těžišti modelu rovnoběžně s podélnou, příčnou i svislou osou modelu.
Příprava vysílače
- Připojte vysílač pomocí USB kabelu k PC a pomocí programu JETI Studio ověřte, že máte ve vysílači aktuální verzi software. Minimální požadovaná verze je v. 4.24.
- V menu vysílače „Menu/ Model/Parametry funkcí” vytvořte novou funkci, kterou budete přepínat letové režimy stabilizace (např. Režim) a funkci, kterou budete měnit její citlivost (např. Citlivost). K funkcím přiřaďte ovladače. K funkci „Režim” je vhodný např. některý z třípolohových přepínačů, k řízení citlivosti otočný potenciometr.
- V menu vysílače „Menu/Model/Přiřazení serv” přiřaďte tyto nové funkce k volným kanálům, které nebudete potřebovat.
Základní nastavení Assistu
Základní nastavení proveďte pomocí průvodce spuštěného z vysílače v menu přijímače „Menu/Model/Připojená zařízení/typ přijímače/Konfigurace/Rychlý průvodce”. Pečlivě postupujte krok za krokem
- Při volbě „Všechna serva digitální” bude nastavena výstupní perioda pro všechny servovýstupy 7,5ms., v opačném případě 17,5ms. Ujistěte se, že všechna zařízení připojená k přijímači podporují zvolenou výstupní periodu.
- Velmi pečlivě a podle pokynů proveďte kalibraci ovladačů v menu „Přiřazení primárních kanálů”
- K volbě „Kanál letových režimů” přiřaďte přepínač letových režimů nastavený v odstavci „Příprava vysílače, přepínač Režim”
Nastavení ovladače zisku (citlivosti) stabilizace
K volbě „Kanály pro ladění zisku” v menu přijímače „Konfigurace/ Přiřazení kanálů/Přiřazení doplňkových kanálů” přiřaďte ovladač (Citlivost) nastavený v odstavci „Příprava vysílače”. Můžete nastavit společný ovladač pro nastavení zisku křidélek, výškovky i směrovky nebo zvolit pro každé kormidlo jiný ovladač.
Poznámka: hodnota v % zobrazená v menu „Kanály pro ladění zisku” ukazuje, o kolik procent je výsledný zisk vyšší nebo nižší než hodnota pro jednotlivé funkce zobrazená a nastavená v menu přijímače „Konfigurace/Nastavení letadla”.
Nastavení režimu stabilizace
Systém Assist nabízí šest přednastavených režimů stabilizace ze kterých je možné vybrat tři a tyto přepínat během letu. Mezi vybranými režimy se přepíná ovladačem zvoleným v odstavci „Příprava vysílače”. Každý vybraný režim je možné v menu „Uprav” doladit.
Popis nabízených režimů:
Manuální - stabilizace je vypnuta
Trénink - stabilizace tlumí poryvy větru a omezuje maximální možné úhly náklonu ve všech osách. Hodnoty omezení jsou nastavitelné. Režim je vhodný např. pro výuku létání. Akrobacie v tomto režimu není možná.
Horizont - po aktivaci je model z jakékoliv polohy uveden do horizontálního letu. Tento režim je vhodné aktivovat jen krátkodobě, při problému. Při každém návratu řídící páky do neutrálu se i model v příslušné ose aktivně vrátí do roviny.
Normální - základní režim stabilizace. Zklidňuje let, omezuje vliv nárazů větru a turbulence, ale neomezuje citlivost řízení a akrobacii.
Zamknutí - po aktivaci se stabilizace snaží aktivně udržet model v dané poloze. Režim je vhodný např. pro visení, nízké průlety, nožové lety. Nepoužívejte tento režim pro start a přistání.
2D režim - režim podobný jako „Trénink” ale je doplněn o aktivní stabilizaci výšky. Pokud nezasahujeme do řízení výškovky udržuje výšku letu s přesností 1-2m.
První let s Assistem
po zalétání a vytrimování modelu proveďte kalibraci ovladačů Assistu
v režimu „Horizont” a nastavené vysoké citlivosti zkontrolujte smysl výchylek stabilizace. Ta by měla při změně polohy modelu reagovat kormidly do protisměru
před startem nastavte ovladač zisku stabilizace na minimum a stabilizaci přepněte do režimu „Manuální” (tedy vypnuto)
v ustáleném vodorovném letu přepněte stabilizaci do režimu „Normální”. Létejte klidně a v mírných náklonech. Postupně zvyšujte zisk stabilizace, až začne být model neklidný (přestabilizovaný). Mírně snižte zisk stabilizace a ověřte, že je model stabilní i při vyšších rychlostech
pro jemné doladění stabilizace modelu můžete upravit citlivost pro každé kormidlo zvlášť (viz. kapitola „Nastavení ovladače zisku stabilizace”
Pro správnou funkčnost stabilizačního systému dodržujte tyto zásady
aktualizujte pravidelně software vysílače i přijímače
po každém trimování modelu zkalibrujte systém Assist (kapitola „Základní nastvení Assistu”)
při každé výměně serva v modelu zkalibrujte systém Assist
při zapnutí ponechejte model v klidu a přibližně vodorovné poloze, dokud systém neohlásí připravenost k letu
na přepínači letových režimů stabilizace nastavte v první poloze přepínače režim „Manuální”, aby bylo možné systém kdykoliv deaktivovat
dostatečně dimenzujte palubní napájení. Model s aktivní stabilizací má zvýšenou spotřebu energie
pokud si nejste jisti, požádejte o pomoc technický servis firmy JETI model nebo lokálního dealera
Příklady některých zapojení přijímačů REX Assist
a) Zapojení s přijímačem REX10Assist a satelitem Rsat900 pro pásmo 900MHz. E1 - EX Bus vstup/záloha
b) Zapojení s Central Boxem, přijímačem REX9 Slim Assist a satelitem Rsat900 pro pásmo 900MHz. I při výpadku signálu 2,4GHz a přepnutí na frekvenci 900 Mhz bude pracovat stabilizace. U obou přijímačů funkce Fail-Safe vypnuty (včetně „inteligentního”), u Central Boxu funkce Fail-Safe aktivní.
c) Podobné zapojení, ale se dvěma přijímači pro pásmo 2,4 GHz. V menu vysílače „Pokročilá nastavení/Bezdrátový modul učitelžák” nastaven mód „Double Path”. U všech přijímačů funkce Fail-Safe vypnuty (včetně „inteligentního”), u Central Boxu funkce Fail-Safe aktivní.